Reklama

Teatr życia

Teatr życia

15.09.2009
Czyta się kilka minut
Janusz Degler: WITKACEGO PORTRET WIELOKROTNY - czytając wybitnych witkacologów, mam zawsze wrażenie, że tworzą oni wspólnotę złączoną tajemnymi więzami, a ich stosunek do autora "Nienasycenia" daleko wykracza poza chłodną relację pomiędzy badaczem a obiektem badanym. Tak było z Konstantym Puzyną, Janem Błońskim, Anną Micińską - tak jest też z Januszem Deglerem.
P

Profesor Degler, przewodniczący komitetu redakcyjnego "Dzieł zebranych" Stanisława Ignacego Witkiewicza, wydał sześć lat temu książkę zbierającą najważniejsze witkacologiczne prace przedwcześnie zmarłej Anny Micińskiej. Teraz otrzymujemy potężny tom jego własnych studiów. Księga, zawierająca, jak głosi skromny podtytuł, "szkice i materiały do biografii (1918-1939)", stanowi arcyciekawą sylwę, w której czytelnik pogrąża się bez reszty. A odkrywając coraz to nowe twarze najniezwyklejszego twórcy naszej zeszłowiecznej kultury, zbliża się do tajemnicy jego twarzy prawdziwej. Tej, która na fotograficznym "Portrecie wielokrotnym" pozostaje ukryta.

Książkę otwiera szczegółowa kronika życia i twórczości, otwarta datą powrotu Witkacego z Rosji; 1 lipca 1918 roku wypełnia on w Warszawie "Kartę meldunkową dla przynależnych do wojska rosyjskiego" i zatrzymuje się w ...

4130

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]