Reklama

Tarcza a sprawa Gruzji

Tarcza a sprawa Gruzji

19.08.2008
Czyta się kilka minut
Polsko-amerykańskie negocjacje w sprawie ulokowania w naszym kraju elementów tarczy antyrakietowej dobiegły końca. Dopiero jednak po poznaniu szczegółów tego porozumienia będziemy mogli je przeanalizować i ocenić zyski.
D

Dzisiaj najważniejsze pytanie dotyczy roli konfliktu w Gruzji dla zbliżenia stanowiska Warszawy i Waszyngtonu. Czy to amerykańska administracja dała się przekonać, że lekceważenie naszych obaw będzie równoznaczne z utratą w Polsce prestiżu i znaczenia, czy też gabinet premiera Tuska uznał, że w obecnej sytuacji dalsze przeciąganie rozmów jest ryzykowne? Odpowiedź na to pytanie w perspektywie nadchodzących lat doprowadzi albo do tzw. nowego otwarcia w relacjach polsko-amerykańskich i de facto - w wymiarze wojskowym - do zamiany sojuszu północnoatlantyckiego na dwustronne przymierze Warszawy i Waszyngtonu, albo do kolejnego nieporozumienia, którego konsekwencje są dzisiaj trudne do przewidzenia. Dla bezpieczeństwa Polski najlepiej byłoby zatem, gdyby kontekst gruziński nie miał większego znaczenia i był jedynie sprzyjającym zbiegiem okoliczności.

Po wystąpieniu...

1452

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]