Reklama

Tam też jest Kościół

Tam też jest Kościół

02.06.2006
Czyta się kilka minut
Makiejewka leży w Donbasie. "W ciągu ostatniego lata udało nam się wspólnie z parafianami zbudować kaplicę w ogródku. (...) Proszę się uważnie przysłuchać mojej opowieści - pisze ksiądz proboszcz Jarosław Wiśniewski w majowym numerze "Znaku.
"

"Będę wyliczał szczegóły dotyczące budowy i wydatków na jedyny katolicki kościółek w półmilionowym mieście. To są mikrowydatki i mikrosukcesy, wysiłek jednak był w skali makro. Policzyłem niedawno w pamięci, że cała kapliczka (długa na 12, a szeroka na 6 metrów) kosztowała około 6 tys. dolarów. Wiele materiałów dostałem bezpłatnie od proboszcza z Zaporoża i Doniecka, jeszcze więcej z fabryki Forte, gdzie pracują Polacy. Najbardziej wzruszający był jednak »wdowi grosz« przynoszony mi nieustannie przez staruszki, moje parafianki. Każdego miesiąca tuż po otrzymaniu renty cichutko, bez rozgłosu, w ciemnym korytarzyku wręczały mi 10, 20, a czasem i 200 hrywien...".

Zapis zmagań z budową i trudami duszpasterzowania powstawał na przestrzeni miesięcy. Niesolidne ekipy budowniczych, oczekujących nie tylko zapłaty, ale i obsługi. Parafianie, niedostrzegający nawet...

2696

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]