Reklama

Taka piękna samotność

Taka piękna samotność

23.10.2017
Czyta się kilka minut
Magdalena Tulli jest rebeliantką z cechami prawdziwej damy. Pozostaje nią, odzierana z iluzji, spychana na margines, odnajdująca spokój.
Magdalena Tulli BOGDAN KRĘŻEL / PRZEKRÓJ / FORUM
Z

Z każdym kolejnym akapitem tej książki docierało do mnie, że czytam opowieść o dziewczynce, która nie miała skóry – jej duszy nie chroni nawet najcieńsza warstwa ochronna. Dlatego świat wydaje się jej wrogi, nie daje się oswoić. Jest też źródłem paraliżującego bólu, który w wydanej właśnie „Takiej pięknej iluzji” deklinuje się przez wszystkie przypadki. Jednak nie jego doświadczenie wypełniło tę opowieść, lecz przekonanie, że praca nad jego poznaniem prowadzi w stronę ukojenia. I jest motorem uprawiania literatury.

Ku intymności

Tuzin rozmów, które z Magdaleną Tulli prowadziła Justyna Dąbrowska, rozpoczyna temat narodzin. Główną bohaterkę „Iluzji” poznajemy najpierw jako matkę – heroiczną, mającą odwagę iść pod prąd przyjętym obyczajom. Dławiący strach spowodował decyzję, by dwóch synów urodzić w domu, a nie w szpitalu – instytucji równie opresyjnej jak PRL-owski...

8266

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]