Reklama

Taka mała Golgota

Taka mała Golgota

14.04.2007
Czyta się kilka minut
Daleko od kamer i fleszy, pod małopolskimi Krzeszowicami, od dwóch lat rozgrywa się skromne misterium. Skromne, ale aż gęste od symbolicznych znaczeń.
fot. P. Ulatowski
N

Niedaleko na południe jest Kalwaria Zebrzydowska, a tam tłumy pątników, akredytacje dla dziennikarzy, bogate stroje, piękne krajobrazy.

Do Radwanowic nikt nie przyjeżdża. Pod położoną na rozległym wzgórzu siedzibę Fundacji im. Brata Alberta w popołudnie Wielkiego Piątku schodzą się jedynie miejscowi, jakieś 200 osób. Skórzane kurtki mężczyzn, kolorowe berety starszych kobiet. Krzyże kolejnych stacji powieszone na drzewach są zwyczajne, bez rzeźb, na odkrytej przestrzeni wieje zimny wiatr. Nagłośnienie szwankuje.

W tym roku na przedzie procesji po raz drugi idą podopieczni Fundacji. Mieszkańcy wzgórza zazwyczaj przeszli już swoje prywatne drogi krzyżowe: sieroty, wyrzucani z domów albo tacy, których rodzina zamykała w piwnicy, bo z upośledzonym wstyd się pokazać na mieście, dzieci niechciane, odmieńcy. Teraz wcielają się w role Jezusa, Matki...

3435

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]