Reklama

Tajemnice Kosowa

Tajemnice Kosowa

07.04.2014
Czyta się kilka minut
Stoją na blokowiskach i górskich przełęczach. Wyglądają podobnie, bo w małym kraju odlewni pomników jest niewiele: postać w mundurze, z bronią, wzywająca do boju.
P

Pomniki dowódców Armii Wyzwolenia Kosowa (UÇK) to w Kosowie, tym najmłodszym państwie Europy, najczęściej spotykany symbol walki o niepodległość. Dla kosowskich Albańczyków są oni bohaterami jednoznacznie pozytywnymi. Tymczasem w minioną sobotę, 5 kwietnia, Unia Europejska ogłosiła powołanie specjalnego sądu: zajmie się zbrodniami, które właśnie oni mieli popełnić – w tym sprawą 400 Serbów, którzy zaginęli w latach 1998-99. Wiele wskazuje, że zostali uprowadzeni do sąsiedniej Albanii, gdzie zabito ich w celu pozyskania organów, sprzedanych za granicę.
O procederze napisała przed laty po raz pierwszy Carla Del Ponte, eksprokurator Trybunału ds. Zbrodni w b. Jugosławii. Opinię publiczną w Serbii zszokował opis tzw. żółtego domu koło albańskiego Burrel, gdzie więźniowie mieli być torturowani i uśmiercani. Raport przygotowany w 2010 r. na zlecenie Rady Europy przez Szwajcara Dicka...

1535

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]