Wszystkie kryzysy Kosowa

Donald Trump chciał zakończyć konflikt między Serbią i Kosowem. Zamiast tego przyczynił się do upadku rządu, z którym mieszkańcy najmłodszego – i bardzo skorumpowanego – kraju Europy wiązali wielkie...

Reklama

Ładowanie...

Wszystkie kryzysy Kosowa

18.05.2020
Czyta się kilka minut
Donald Trump chciał zakończyć konflikt między Serbią i Kosowem. Zamiast tego przyczynił się do upadku rządu, z którym mieszkańcy najmłodszego – i bardzo skorumpowanego – kraju Europy wiązali wielkie nadzieje.
Od wojny o niepodległość w 1999 r., w której USA wsparły Kosowian przeciw Serbii, Stany cieszyły się tu wielką sympatią. Na zdjęciu: dowódca drużyny strażackiej wciąga na maszt flagę USA obok pomnika ówczesnego prezydenta Billa Clintona. Prisztina, 2 maja VALDRIN XHEMAJ / EPA / PAP
M

Mieszkańcy Prisztiny żartują, że epidemia pokazała Europejczykom, jak to jest żyć w Kosowie. Jako jedno z niewielu państw kontynentu, Kosowo jest objęte przez kraje Unii Europejskiej obowiązkiem posiadania wiz, a te zdobyć trudno. Teraz, gdy wszystkim ograniczono swobodę podróżowania – dodają moi rozmówcy ze stolicy Kosowa, z nadzieją w głosie – być może Unia przychylniej odniesie się do zniesienia wiz.

Jednak w ostatnich tygodniach, wraz z rozwojem epidemii, Kosowianie mieli coraz mniej powodów do żartów. W jej cieniu toczyła się bowiem inna walka, brutalniejsza – o władzę.

Zamrażanie i łagodzenie

Na wieść o rozprzestrzeniającej się w Europie pandemii rząd Kosowa zareagował szybko. Zanim jeszcze zdiagnozowano pierwszą infekcję COVID-19, zamknięto szkoły, przedszkola, kawiarnie i restauracje. Kosowo miało szczególne powody, aby obawiać się epidemii: państwowa...

15436

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]