Reklama

Ładowanie...

Szlak radości mędrców

11.01.2004
Czyta się kilka minut
Nie było łatwo o radość na szlaku wędrówki utrudzonych mędrców. Znacznie prościej było narzekać wtedy na zmęczenie podróżą, na odciski, na niepewność kierunku dalszej wędrówki. Można było drżeć przed Herodem albo naiwnie uznać jego dyplomatyczne deklaracje za dobrą monetę. Mądrość gości ze Wschodu przejawia się także w tym, że w pejzażu z odciskami i Herodem potrafią wypatrywać gwiazd, odnajdując w nich to poczucie bliskości Boga, które rodzi radość serca, gdy kieruje nasze kroki w stronę Chrystusa.
O

Od nas samych zależy, czy na szlaku codziennej wędrówki będziemy sporządzać katologi spotkanych Herodów, mierzyć intensywność kurzu i błotnistość przydrożnych kałuż. Czy też raczej skierujemy spojrzenie ku gwiazdom, odczytując znaki nadziei, które Bóg wnosi na horyzont naszego codziennego utrudzenia. Zmęczenie życiem sprawia, iż przy wędrówce z pochyloną głową znacznie łatwiej zauważyć błoto niż gwiazdy. Nawet patrząc na gwiazdy można widzieć w nich wyłącznie obiekty interesujące astronomów lub poetów. Znacznie trudniej odkryć w nich znaki Bożej bliskości. Nasza wierność stylowi mędrców wymaga konsekwentnej wrażliwości na bliskość Bożych gwiazd, których widok przywraca nadzieję i radość.

753

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]