Reklama

Szkoła rodziców

Szkoła rodziców

08.02.2021
Czyta się kilka minut
MARTA BERGIER, matka 20-letniej Marii z zespołem Downa: Moja córka jest już dorosła. Wkrótce skończy szkołę, a ja znowu będę musiała się dowiedzieć, co jej przysługuje, a co nie.
Marta Bergier z córką Marią, Kraków, 7 lutego 2021 r. / JACEK TARAN
M

MAŁGORZATA NOCUŃ: Jak zapamiętała Pani dzień narodzin Marysi?

MARTA BERGIER: Podczas pierwszych skurczy jej serce przestawało sobie radzić. Podjęto decyzję o cięciu cesarskim. Tata wziął córkę na ręce. Ja też ją przytuliłam. Miała na głowie czarnego, śmiesznego irokeza, otworzyła oczy. Badanie neonatologiczne wykazało, że ma niedrożny przewód pokarmowy, potrzebna była natychmiastowa operacja. Pielęgniarka wwiozła do sali inkubator, powiedziała, że mogę pożegnać córeczkę przed transportem do specjalistycznego szpitala, w którym odbędzie się zabieg.

Marysia urodziła się w szpitalu uniwersyteckim w Kolonii. O tym, że ma zespół Downa, dowiedzieliśmy się w trzydziestym szóstym tygodniu ciąży. Podczas USG wykryto wadę serca, zastanawiano się, czy jest to wada izolowana, czy może mieć związek z wadą genetyczną. Wykonano badanie wód płodowych, potwierdziła...

13134

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Głos za kamery ( Angela ): Kiedy moja córeczka, która jest upośledzona umysłowo, chciała przystąpić do komunii, nie widziałam powodów, żeby jej odmówić. Zawsze bardzo interesowała się mszą, była pobożna.... Ale jakaś wścibska kobieta wtrąciła się: A czy ona w ogóle rozumie, o co tutaj chodzi ? Czy potrafi wyjaśnić ?, A pani ? - spytałam. Wtedy się zamknęła.

In 1959, Lodge and Jacob married at the age of 24. Lodge later said of this: "It seems extraordinary now. I had no prospects, no job, little money but it never bothered me. We didn't really want children at the point they came along, but we got on with it."[1][6] They had children in 1960 and 1963, a son and a daughter, and a second son, Christopher, born in 1966 with Down Syndrome.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]