Reklama

Szkic pewnego ideału

Szkic pewnego ideału

23.06.2009
Czyta się kilka minut
Jak się robi politykę w Unii Europejskiej? Co znaczy pojęcie silnego państwa? Kiedy osoby pełniące ważne funkcje, np. przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, mogą uzyskać realne wpływy?
O

Obsadzanie stanowisk w instytucjach międzynarodowych ma zawsze posmak sportowej rywalizacji, bo jest to jeden z momentów w polityce zagranicznej każdego państwa, gdy jego siła ulega personifikacji. Tak jest również dziś, gdy toczy się gra o stanowisko przewodniczącego Parlamentu Europejskiego dla Jerzego Buzka.

W przypadku państw, które przez lata były pozbawione możliwości startu w tej rywalizacji, prestiż związany z objęciem ważnych funkcji jest także traktowany jako wyraz ich politycznego awansu. Bywa i tak, że emocjonalna potrzeba zobaczenia swojego przedstawiciela w gronie międzynarodowej elity potrafi przesłonić cel - i tym samym sens - samej konkurencji.

O co ten wyścig?

Śledząc dyskusję wśród polityków i dziennikarzy o szansach Jerzego Buzka na zajęcie fotela przewodniczącego Parlamentu Europejskiego...

8481

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]