Szeryf w Watykanie
Szeryf w Watykanie
Urząd był niewydolny – do tej pory kilkunastu urzędników rozpatrywało nawet tysiąc przypadków pedofilii rocznie. Z czterech sekcji (ds. doktryny, dyscypliny, małżeństw i tradycjonalistów) pozostaną tylko dwie: pierwsza przejmie obowiązki dwóch ostatnich, a druga uzyska większą samodzielność i wsparcie personalne. Każdą zarządzać będzie oddzielny sekretarz, podlegający bezpośrednio kardynałowi prefektowi.
Decyzje co do obsady stanowisk mają zapaść w najbliższych dniach. Pewnymi kandydatami na szefów sekcji wydają się dotychczasowi „sekretarze dodatkowi” – bp Joseph Di Noia (doktryna) i abp Charles Scicluna (dyscyplina). Choć możliwe, że ten ostatni – zasłużony w rozwiązywaniu afer pedofilskich w Kościele – obejmie nadzór nad całą kongregacją i otrzyma kardynalski biret (dotychczasowy prefekt kard. Luis Ladaria Ferrer ma przejść na emeryturę). ©℗
Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:
Autor artykułu

Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]