Reklama

Szeryf w Watykanie

Szeryf w Watykanie

21.02.2022
Czyta się kilka minut
Papież reformuje Kongregację Nauki Wiary odpowiedzialną za czystość doktryny i dyscyplinę w Kościele, do której trafiają m.in. sprawy księży oskarżanych o wykorzystywanie seksualne nieletnich.
U

Urząd był niewydolny – do tej pory kilkunastu urzędników rozpatrywało nawet tysiąc przypadków pedofilii rocznie. Z czterech sekcji (ds. doktryny, dyscypliny, małżeństw i tradycjonalistów) pozostaną tylko dwie: pierwsza przejmie obowiązki dwóch ostatnich, a druga uzyska większą samodzielność i wsparcie personalne. Każdą zarządzać będzie oddzielny sekretarz, podlegający bezpośrednio kardynałowi prefektowi.

Decyzje co do obsady stanowisk mają zapaść w najbliższych dniach. Pewnymi kandydatami na szefów sekcji wy­dają się dotychczasowi „sekretarze dodatkowi” – bp Joseph Di Noia (doktryna) i abp Charles Scicluna (dyscyplina). Choć możliwe, że ten ostatni – zasłużony w rozwiązywaniu afer pedofilskich w Kościele – obejmie nadzór nad całą kongregacją i otrzyma kardynalski biret (dotychczasowy prefekt kard. Luis Ladaria Ferrer ma przejść na emeryturę). ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz i fotoedytor „Tygodnika Powszechnego”. Absolwent teatrologii UJ, studiował też historię i kulturę Włoch w ramach stypendium przyznanego przez konsorcjum ICoN zrzeszające kilka...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]