Reklama

Szczęście w esbeckim nieszczęciu

Szczęście w esbeckim nieszczęciu

09.10.2006
Czyta się kilka minut
Służba Bezpieczeństwa dwa razy rejestrowała go jako tajnego współpracownika - bez jego zgody i wiedzy. To sprawa precedensowa dla oceny kościelnych teczek.
fot. T. Gotfryd - visavis.pl
E

Esbeckie materiały dotyczące ks. Waszkinela ujawniła powołana przez abp. Józefa Życińskiego komisja do zbadania inwigilacji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w czasach PRL. Impulsem były plotki, których ofiarą - jak w ostatnich miesiącach dziesiątki innych księży - padł znany wykładowca filozofii. Do metropolity lubelskiego dotarły głosy: "Teraz załatwimy Waszkinela".

Dlatego arcybiskup polecił zbadanie jego akt. Komisja przeprowadziła kwerendę w archiwach IPN w Lublinie i Białymstoku. Po zakończeniu prac, w minioną środę, matropolita zwołał konferencję prasową.

Ks. Weksler-Waszkinel miał szczęście w nieszczęściu - podsumował prof. Janusz Wrona, przewodniczący komisji. Nieszczęście, bo duchowny dwukrotnie trafił do ewidencji agentów. Szczęście, bo jego akta są pierwszą w pełni zachowaną teczką odnalezioną przez komisję. Można z niej...

9076

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]