Reklama

Ładowanie...

Prawda historii i humanizm Ewangelii

17.01.2007
Czyta się kilka minut
Episkopat przyjął w miniony piątek decyzję od dawna konieczną: o przebadaniu materiałów dawnej komunistycznej bezpieki, dotyczących przeszłości wszystkich biskupów. W tym także mojej przeszłości. Nigdy nie podjąłem współpracy z bezpieką. Gdy w czerwcu ub.r. pojawiły się plotki na ten temat, z własnej inicjatywy poprosiłem o zbadanie dotyczących mnie materiałów w IPN.
Abp Józef Życiński /fot. M. Zienkiewicz - Agencja Gazeta
W

W obecnej sytuacji mamy wystarczająco dużo danych, aby definitywnie zakończyć spór o potrzebę i sens badania zasobów IPN. Badania takie są konieczne. Nie wolno jednak ważnych zadań realizować w stylu twórców chińskiej rewolucji kulturalnej. Szacunek dla człowieka winien iść w parze z troską o świadectwo prawdy. Problemem pozostaje zarówno świadectwo prawdy, jak i pytanie o metodę, która ma ukazywać tę prawdę. Co do sposobu udostępniania akt, nie widzę "jedynie słusznych rozwiązań" - rzeczowa dyskusja jest tu niezbędna. Dlatego moje zastrzeżenia dotyczyły i dotyczą tylko formy lustracji; zawsze broniłem natomiast zarówno potrzeby jej przeprowadzenia, jak i konieczności istnienia Instytutu Pamięci Narodowej.

Już w czerwcu 2006 r. "dyskretną pocztą" dowiedziałem się, że w IPN miano znaleźć informacje na temat mojej współpracy z SB i że zostaną one opublikowane,...

21568

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny + bilety w prezencie
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Teraz do dostępu prezent: 2 bilety kinowe na film „Johnny”!

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]