Reklama

Szczęście Krajowe Brutto

Szczęście Krajowe Brutto

26.01.2010
Czyta się kilka minut
Lepiej być Amerykaninem czy Albańczykiem? Nie dla wszystkich jest to oczywiste. Ekonomiści usilnie poszukują wskaźnika kondycji i rozwoju państw, który - inaczej niż Produkt Krajowy Brutto, zaniżający wartość gospodarek krajów rozwijających się - uwzględniałby poziom zadowolenia z życia.
T

Trudno wnioskować o dobrobycie narodów na podstawie dochodu narodowego" - pisał w 1934 r. do Kongresu USA Simon Kuznets, twórca nowego wskaźnika ekonomicznego: Produktu Krajowego Brutto. Kilka dekad później, na fali liberalizmu, PKB awansował do rangi wyroczni powodzenia lub niepowodzenia polityki gospodarczej poszczególnych państw.

Dopiero ostatni kryzys finansowo-gospodarczy sprawił, że dziwaków, którzy sugerowali podejście alternatywne, zaczęto słuchać uważniej. Niektórzy z nich są zresztą przekonani, że to także fetyszyzacja PKB przyczyniła się do kryzysu: w pogoni za maksymalizacją dochodu swych krajów, politycy mieli tracić z oczu inne wskaźniki (np. zadłużenie) i nie reagowali w porę na drżenie konsumpcyjnej piramidy.

W szczycie krachu francuski prezydent Nicolas Sarkozy uznał, że czas "uwolnić się od magii cyfr", i powołał armię...

9212

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]