Reklama

Ładowanie...

Szczelina, przepytywanie, klimat

08.08.2004
Czyta się kilka minut
W numerach 29. i 30. TP ukazał się wstrząsający tekst Olgi Stanisławskiej o masakrach sprzed dziesięciu lat.
L

Ludobójstwo - najbardziej złowroga i niepojęta zbrodnia XX wieku. Holokaust, Armenia, Kambodża, Bośnia - wreszcie Ruanda. Zupełnie inne kręgi kulturowe, stopień rozwoju, mentalność, inne nasilenie, zasięg, rezonans w świecie, a przecież jest coś wspólnego. To, że ludobójstwo wybucha w czasie wojny, która jest czymś zupełnie innym, ale stanowi idealne podłoże. To, że towarzyszy mu później milczenie, przełamywane z największym trudem i przez sprawców, i przez ocalone ofiary. To, że niezwykle szybko zabijanie przeradza się w rodzaj rutyny, tak jakby się wykonywało normalną pracę. To, że ofiary niemal nigdy się nie bronią, są jakby porażone, sparaliżowane...

W czasie lektury wróciły moje własne wspomnienia z tamtych dni. Chociaż byłam w Ruandzie i Burundi tylko na początku rzezi i ledwie się o nie otarłam, zajmują osobne miejsce w mojej pamięci. Rzadko tam wracam...

2544

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]