Reklama

Pogadanka z piorunami

Pogadanka z piorunami

23.06.2009
Czyta się kilka minut
W Polsce jak dotąd piękne chmury burzowe częściej przenoszono na płótno i papier niż przeklinano. Dziś jednak burz pojawia się coraz więcej. I co gorsza - są coraz silniejsze.
Piorun nad Krakowem /fot. Bartek Dobroch
P

Podczas ekspedycji na Pustyni Gobi mieliśmy w zespole amatora maratonu. Wybiegał na parę godzin, hen, w pustynię. Pewnego dnia wrócił znacznie później, słaniając się i siniejąc od stóp po szyję. Trzy dni przeleżał obolały. Okazało się, że z dala od bazy wbiegł pod potężną chmurę burzową. Ta wydała grad wielkości mirabelek. Niedoszły olimpijczyk, nie mając się - jak to na pustyni - gdzie schronić, ukrył głowę w norze tarpagana, wystawiając raz jedną, raz drugą stronę ciała na gradowe biczowanie. A tarpagan, czyli gobijski świstak, starał się go z tej nory wypędzić, używając ostrych siekaczy. Nieszczęśnikowi i tak się upiekło: latem w Mongolii zdarzają się burze z gradem o wielkości renklod. Tarpagany o tym wiedzą, maratończycy chyba nie.

Burze inspirują. Szekspir, Defoe i Mickiewicz, Ajwazowski, Fałat i Ruszczyc, Beethoven, Haydn i Grieg to tylko nieliczni z ...

18244

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]