Reklama

Ładowanie...

Wojna w Ukrainie uderza w Afrykę

w cyklu STRONA ŚWIATA
22.04.2022
Czyta się kilka minut
Powodzie, susze, wojny, zaraza i szarańcza pustoszą wschodnią Afrykę, skazując miliony na głód. Bogaty zachodni świat, zajęty wojną w Ukrainie i wycieńczony trzyletnią epidemią COVID-19, tym razem nie przyjedzie z ratunkiem.
Powódź we wschodniej Afryce, Durban, 18 kwietnia 2022 r. Fot. RAJESH JANTILAL/AFP/East News
U

Ulewne deszcze, jakich w tych stronach nie widziano od dziesięcioleci, spadły w południowoafrykańskiej prowincji KwaZulu/Natal, ojczyźnie Zulusów na tydzień przed Wielkanocą. Deszcz padał nieustannie przez siedem dni i zelżał dopiero po świętach. Meteorolodzy obliczyli, że w jeden Wielki Tydzień w KwaZulu spadło wody tyle, ile zwykle spada przez cały niemal rok. Ulewy i powodzie nawiedziły także sąsiedni Wschodni Kraj Przylądkowy, ojczyznę Khosów, z których wywodził się Nelson Mandela, pierwszy czarnoskóry prezydent Republiki Południowej Afryki.

Ulewy i towarzyszące im gwałtowne burze i huraganowy wiatr spowodowały powodzie, które zalały zuluską metropolię, 3,5-milionowy Durban, trzecie największe miasto kraju. Wezbrane rzeki, a także błotne lawiny zsuwające się z rozrzuconych wokół miasta wzgórz zniszczyły kilkanaście tysięcy domów i ponad pół tysiąca szkół, drogi, wiadukty i...

9869

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.


https://www.tygodnikpowszechny.pl/atak-na-ukraine

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]