Reklama

Szara strefa

Szara strefa

31.10.2017
Czyta się kilka minut
Wyraziście sformułowane poglądy wydają się mniej niebezpieczne niż szara strefa, zbudowana z niedomowień, urwanych zdań, aluzji.
Wojciech Bonowicz / Fot. Grażyna Makara
K

Ktoś mówi coś, z czym się nie zgadzasz – i mówi to stanowczo, z dużą pewnością siebie – a ty równie stanowczo odpowiadasz: „Nie. Protestuję. To nieprawda. Nie mogę tego przyjąć”. Porozumienie i pojednanie są w tej chwili niemożliwe, ale nie ma przynajmniej złudzenia pojednania. Szarej strefie przeciwstawić się trudniej. Jest jak mgła: niby nie stanowi bariery, a jednak utrudnia poruszanie się, wyprowadza na manowce, sprawia, że kręcisz się w kółko.

Wyraziste poglądy często są wypowiadane podniesionym głosem lub krzykiem. Szara strefa mówi szeptem. Mówi tak, jakby nie mówiła. Przyjmuje twój argument tak, jakby go nie podzielała. Pytana o to, jakie jest jej stanowisko, odpowiada: „Idź do poselstwa albo i nie idź”. Twierdzi i równocześnie nie twierdzi. Jest może „za”, może „przeciw” – nie wiadomo. Najpewniej stoi z boku i się przygląda. Gdy ją zapytać, co właściwie ma na myśli,...

3084

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Ja nazwałbym ją raczej opinią publiczną. Tak naprawdę nikt nie wie czym jest, trochę z nią tak, jak z ostatnimi dniami życia Chrystusa. Wjechał do Jerozolimy niczym król a po kilku dniach zawisł na krzyżu w towarzystwie łotrów. Możni tego świata to ludzie czujący jej puls, jest mimo to niezwykle nieprzewidywalna. W jednej chwili potrafi zrobić z człowieka bohatera, a w drugiej nędznika. Igranie z tym żywiołem jest dla ludzi lekkomyślnych, niezbyt ogarniętych, z wyszczerbionym ego. Kotórz z nas jednak nie wierzy w swą szczęśliwą gwiazdę.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]