Reklama

Ładowanie...

Szafarz czy konfabulant?

25.10.2006
Czyta się kilka minut
rys. M. Owczarek
P

Piotr Mucharski: - Czy to Pan był autorem instrukcji 0015, która ma być dowodem na inwigilację prawicy przez Urząd Ochrony Państwa?

Piotr Niemczyk: - Nie byłem jej autorem, biorę jednak na siebie pełną odpowiedzialność za jej treść. Została przygotowana na podstawie moich wytycznych i podpisałem ją jako szef Biura Analiz i Informacji UOP. Jedyny powód do wstydu to język, jakim została napisana - straszliwy ubecki bełkot.

Tajne, bo jawne

- Dlaczego ta instrukcja jest do dziś utajniona? Media o niej piszą, ale nikt nie zacytował jej w całości.

- Nie mam pojęcia. Pamiętajmy jednak, że już w 1993 r. została nielegalnie ujawniona i nawet wydana przez jakieś niewielkie wydawnictwo. Można ją było kupić na stoiskach pod Uniwersytetem Warszawskim. Sam nie zachowałem, niestety, egzemplarza, ale...

19128

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]