Reklama

Szafarz czy konfabulant?

Szafarz czy konfabulant?

25.10.2006
Czyta się kilka minut
rys. M. Owczarek
P

Piotr Mucharski: - Czy to Pan był autorem instrukcji 0015, która ma być dowodem na inwigilację prawicy przez Urząd Ochrony Państwa?

Piotr Niemczyk: - Nie byłem jej autorem, biorę jednak na siebie pełną odpowiedzialność za jej treść. Została przygotowana na podstawie moich wytycznych i podpisałem ją jako szef Biura Analiz i Informacji UOP. Jedyny powód do wstydu to język, jakim została napisana - straszliwy ubecki bełkot.

Tajne, bo jawne

- Dlaczego ta instrukcja jest do dziś utajniona? Media o niej piszą, ale nikt nie zacytował jej w całości.

- Nie mam pojęcia. Pamiętajmy jednak, że już w 1993 r. została nielegalnie ujawniona i nawet wydana przez jakieś niewielkie wydawnictwo. Można ją było kupić na stoiskach pod Uniwersytetem Warszawskim. Sam nie zachowałem, niestety, egzemplarza, ale...

19128

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]