Reklama

Symbole

Symbole

26.06.2012
Czyta się kilka minut
A więc to jest możliwe? Więc można uszczuplić również własne przywileje?
T

Tak w każdym razie stało się ostatnio we Włoszech, kraju, który ma najdroższy parlament w Europie. Senat Włoch zdecydowaną większością głosów uchwalił poprawkę do konstytucji redukującą liczbę parlamentarzystów. Uchwała dotyczy na razie niższej izby parlamentu, w której po najbliższych wyborach (wiosną przyszłego roku) zamiast 630 posłów zasiądzie tylko 508. Kolejna uchwała ma obniżyć liczbę senatorów: z 315 do zaledwie 200.

Tylko? Zaledwie? Używam tych określeń trochę na wyrost. Łatwo policzyć, że w sumie to redukcja o mniej niż jedną czwartą. Oczywiście, przyniesie to wymierne oszczędności, a ponieważ zmniejszyć się też mają uposażenia parlamentarzystów i zasady przeprowadzania wyborów, te oszczędności będą nawet większe. To jeden z elementów przyjętego rok temu programu redukcji wydatków publicznych. Można powiedzieć, że to symboliczny koniec włoskiej politycznej...

4230

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]