Reklama

Święty Hardini i zastępcza wojna

Święty Hardini i zastępcza wojna

24.07.2006
Czyta się kilka minut
Wojna trwa, choć nikt jej nie wypowiedział. Wojna na terytorium kraju, który nie jest jej stroną. A przecież jej stawką są nie tylko interesy Izraela, Iranu i Syrii, ale także przyszłość Libanu: izraelska ofensywa ożywiła podziały religijne i polityczne wśród Libańczyków, którzy przez minione 15 lat cieszyli się kruchym pokojem.
M

Młoda Libanka Georgetta (dla znajomych Żużu) jest chrześcijanką obrządku maronickiego. Nigdy z kraju nie wyjeżdżała - no, chyba że do Syrii, ale to do niedawna nie była taka całkiem zagranica. Ze zdumieniem przyjęła moją prośbę, byśmy zwiedzili szyicki meczet w Ba'albak. Mimo że dziesiątki razy oglądała pobliskie starożytne ruiny, to stojąca kilkaset metrów dalej błękitna kopuła nie przykuwała jej uwagi. Nie mogła zrozumieć, że taki obiekt może być interesujący dla cudzoziemca. Wcześniej, gdy pokazywała mi Bejrut, po stojących w centrum meczetach "przejechała się" wyjątkowo szybko. Skwitowała tylko, że wszystkie zostały odbudowane po wojnie domowej - trwała ona od roku 1975 do 1991 - i że w zasadzie "nie ma czego oglądać".

Jednak gdy znaleźliśmy się już we wnętrzu sanktuarium w Ba'albak - rozbudowywanego od lat z funduszy irańskich - w Georgetcie obudziło się...

13690

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]