Reklama

Egzekutor Agca

Egzekutor Agca

22.05.2005
Czyta się kilka minut
Gdy mowa o zamachu na Papieża, w Polsce za najbardziej wiarygodny uznaje się trop sowiecko-bułgarski. Wpisuje się on w działania służb specjalnych państw komunistycznych przeciw Kościołowi i osobie Jana Pawła II. Ślady prowadzące w tym kierunku są rzeczywiście wyraźne. Ale zlecenie zamachu mogło być przedsięwzięciem joint venture sił na co dzień skonfliktowanych.
Mehmet Ali Agca w więzieniu
C

Choć minęło już prawie 10 lat, do dziś jadący drogą Stambuł-Izmir, kiedy zbliżają się do miejscowości Susurluk (zasiedlonej przez ekskoczowników Yorków i znanej z firmy produkującej wyroby mleczarskie), wyciągają głowy i proszą współtowarzyszy o pokazanie miejsca, którego nazwa stała się znana wszystkim Turkom. “Kaza yeri nerede?" (Gdzie jest miejsce wypadku?) - słychać w przejeżdżających przez Susurluk autobusach.

3 listopada 1996 r. o godzinie 19.15 pod Susurluk na mercedesa o numerach 06 AC 600 najechała z tyłu ciężarówka, którą kierował Hasan Gökçe (uniewinniony w tym przypadku, dwa lata później zderzył się po raz kolejny, tym razem z inną ciężarówką, pod Ahmetli koło Manisy). W wypadku pod Susurluk trzech pasażerów mercedesa zginęło, jeden był ranny.

Do tej pory wszystko wyglądało normalnie. Jednak już wkrótce wśród zabitych...

11329

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]