Reklama

Ładowanie...

Egzekutor Agca

22.05.2005
Czyta się kilka minut
Gdy mowa o zamachu na Papieża, w Polsce za najbardziej wiarygodny uznaje się trop sowiecko-bułgarski. Wpisuje się on w działania służb specjalnych państw komunistycznych przeciw Kościołowi i osobie Jana Pawła II. Ślady prowadzące w tym kierunku są rzeczywiście wyraźne. Ale zlecenie zamachu mogło być przedsięwzięciem joint venture sił na co dzień skonfliktowanych.
Mehmet Ali Agca w więzieniu
C

Choć minęło już prawie 10 lat, do dziś jadący drogą Stambuł-Izmir, kiedy zbliżają się do miejscowości Susurluk (zasiedlonej przez ekskoczowników Yorków i znanej z firmy produkującej wyroby mleczarskie), wyciągają głowy i proszą współtowarzyszy o pokazanie miejsca, którego nazwa stała się znana wszystkim Turkom. “Kaza yeri nerede?" (Gdzie jest miejsce wypadku?) - słychać w przejeżdżających przez Susurluk autobusach.

3 listopada 1996 r. o godzinie 19.15 pod Susurluk na mercedesa o numerach 06 AC 600 najechała z tyłu ciężarówka, którą kierował Hasan Gökçe (uniewinniony w tym przypadku, dwa lata później zderzył się po raz kolejny, tym razem z inną ciężarówką, pod Ahmetli koło Manisy). W wypadku pod Susurluk trzech pasażerów mercedesa zginęło, jeden był ranny.

Do tej pory wszystko wyglądało normalnie. Jednak już wkrótce wśród zabitych...

11329

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]