Reklama

Ładowanie...

Masakra pod "Świętym Grzegorzem"

27.02.2005
Czyta się kilka minut
A już się wydawało, że takie wiadomości należą do przeszłości. Od końca wojny domowej Liban odwiedza coraz więcej turystów, bojówki (poza Hezbollahem) rozbrojono, świat gratulował ambitnego programu odbudowy Bejrutu, którego inicjatorem był wieloletni premier Rafik Hariri, od kilku miesięcy pozostający w opozycji wobec prosyryjskiego rządu i prezydenta. W poniedziałek 14 lutego Hariri zginął w zamachu, pierwszym od lat.
K

Krytykowanie Syrii to krok ryzykowny w Libanie, który syryjski “Wielki Brat" do dziś uważa za swoją strefę wpływów i w którym ciągle stacjonuje kilkanaście tysięcy syryjskich żołnierzy - skądinąd “zaproszonych" w 1975 r. przez ówczesnego chrześcijańskiego prezydenta Libanu Sulajmana Farandżiję.

Bejruckie ulice tu i ówdzie zdobią billboardy lojalnie wychwalające rezydującego w odległym o zaledwie 80 km Damaszku syryjskiego prezydenta Baszara al-Asada i jego zmarłego ojca Hafeza. I choć posterunki armii syryjskiej zobaczyć można już tylko w leżącej w głębi kraju strategicznej dolinie Bekaa, to wielu Libańczyków zapytanych o to, kto tu naprawdę rządzi, odpowiada ściszając głos i oglądając się za siebie: Mukhabarat surija.

Czyli: syryjskie tajne służby, mające do dyspozycji wiele instrumentów, w tym także bardziej zakamuflowane. Jak inspirowanie...

11278

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]