Reklama

Chmury nad Bejrutem

Chmury nad Bejrutem

14.05.2018
Czyta się kilka minut
Wygrana Hezbollahu w Libanie to kolejny sygnał dla USA, Izraela i Arabii Saudyjskiej, że wpływy wrogiego im Iranu – wspierającego Hezbollah i syryjski reżim Baszara al-Asada – są na Bliskim Wschodzie coraz większe.
Dzień po wyborach: radość zwolenników Hezbollahu. Marjayoun w Libanie, 7 maja 2018 r. AZIZ TAHER / REUTERS / FORUM
W

W niedzielę 6 maja, po raz pierwszy od dziewięciu lat, Libańczycy mogli w końcu wybrać nowy parlament. W końcu, gdyż w ciągu tego czasu parlament kilka razy przedłużał swój mandat (łamiąc konstytucję), rząd upadał dwukrotnie (w 2011 i 2013 r.), a dodatkowo przez dwa i pół roku posłowie nie mogli porozumieć się co do wyboru prezydenta.

Głównym powodem niezwoływania wyborów miały być kwestie bezpieczeństwa, związane z wojną w sąsiedniej Syrii – trwającej od 2011 r.; w jej efekcie do 4,5-milionowego Libanu przybyło ponad milion uchodźców. Później rozpisanie wyborów blokował brak porozumienia w kwestii systemu wyborczego.

Wypracowany wreszcie kompromis – system proporcjonalno-większościowy – miał tchnąć nowego ducha w politykę w Libanie, dać szansę kandydatom niezależnym, rozbić dominację politycznych klanów i zwiększyć frekwencję. Liczono, że impulsem będzie też...

10712

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]