Reklama

Ładowanie...

Święto w mieście śmieciarzy

13.12.2015
Czyta się kilka minut
W Europie rzadko ktoś otwiera drzwi przed obcym, gdzieś po drodze urwał się nam wspólny los, który kiedyś spajała chrześcijańska miłość bliźniego. Jaką drogą poszliśmy, skoro nie umiemy cieszyć się ze spotkania z przybyszem?
Przed koptyjską katedrą w dzielnicy Mukattam, Kair, 2012 r. Fot. Osnowycz Aude / SIPA / EAST NEWS
A

Adham zaprosił mnie do siebie na kolację. Jest koptyjska Wielka Sobota. Wieczorem pojadę do katedry św. Marka w dzielnicy Abbasijja, gdzie odbędzie się centralna liturgia Zmartwychwstania.

Wczoraj, w Wielki Piątek, papież Tawadros II symbolicznie złożył Ciało Chrystusa w grobie. Ikona opisująca pogrzeb Chrystusa została zawinięta w białe płótno, namaszczona olejami i mirrą, potem obsypana płatkami róż. Papież położył na niej krzyż, zawiniętą i zabezpieczoną całość umieszczono w południowo-zachodnim skrzydle ołtarza.

Następnego dnia późnym wieczorem ikona zostanie odsłonięta, koptyjski Chrystus zmartwychwstanie, a ja pójdę do rodziny Adhama na najważniejszy dla niej posiłek w roku. Zostałem zaproszony, mimo że jeszcze trzy dni temu nikt z tej rodziny nie wiedział, że istnieję, a ja nie miałem pojęcia, jak naprawdę wygląda miasto śmieciarzy w Kairze.

„Boże –...

13663

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + KFF VOD 10
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10

Dostęp roczny + KFF VOD 10
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]