Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Boska loteria

Boska loteria

19.11.2012
Czyta się kilka minut
„Egipt to ziemia święta, ale trudna do życia” – słychać było w dniu wyboru papieża Koptów od tutejszych chrześcijan. Ich nowym przywódcą został biskup Tawadros.
Fot. Maciej Tumulec
W

W 83-milionowym Egipcie Koptowie są najliczniejszą mniejszością religijną: tworzą 10 proc. populacji kraju – i są też największą na Bliskim Wschodzie wspólnotą chrześcijańską. Jej początki sięgają czasów św. Marka Ewangelisty, który przyniósł nad Nil chrześcijaństwo i jest uznawany za pierwszego papieża Koptyjskiego. Koptowie byli więc w Egipcie na długo przed podbojem tych ziem przez Arabów i wprowadzeniem islamu. – Dziś musimy walczyć o nasze prawa i godność, mamy w tym zresztą spore doświadczenie – mówi Mina Mova, Kopt, który pilnie obserwował wybór nowego papieża. – Od początku nie mieliśmy tu chwili wytchnienia. Egipt to święta ziemia, ale trudna do życia.

Losowanie w imię Boga

W niedzielę 4 listopada, w kairskiej katedrze św. Marka, sześcioletni chłopiec z zawiązanymi oczami wylosował kulę z kartką, na której zapisano imię 118. papieża – jak się...

4414

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]