Reklama

Świadomość wiary

Świadomość wiary

26.10.2003
Czyta się kilka minut
Według obiegowych opinii sytuacja Kościoła w dobie komunizmu wymusiła na Episkopacie Polski ostrożność w przeprowadzaniu reform i recepcji soborowych dokumentów. A przecież kard. Karol Wojtyła był gorącym zwolennikiem przyswajania ducha Vaticanum II. Wyrazem tego jest książka “U podstaw odnowy" - próba przybliżenia Kościołowi w Polsce, odciętemu żelazną kurtyną od cywilizacji zachodniej, podstaw nauki ostatniego soboru.
W

Wznowienie tej książki jest również zaproszeniem do debaty, na ile pontyfikat Jana Pawła II stanowi kontynuację intuicji i kierunków duszpasterskich z “okresu krakowskiego".

Spokój w czasach niespokojnych

“U podstaw odnowy" została opublikowana w roku otwarcia siedmioletniego Synodu Pastoralnego Archidiecezji Krakowskiej. Źródłem i światłem dla pracy synodalnej były właśnie teksty dokumentów Soboru Watykańskiego II, a swoistym komentarzem do nich i jednocześnie pomocą dydaktyczną dla grup synodalnych była właśnie książka kardynała.

Autor “U podstaw odnowy" nie interesuje się “posoborowym nowinkarstwem", które spowodowało w Kościele liczne wstrząsy. Jakby na przekór prorokom klęski, alarmującym o postępującym kryzysie wiary i stopniowym słabnięciu religijności, postrzega Sobór jako wydarzenie postulujące “...

13671

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]