Reklama

Ładowanie...

Świadomość wiary

26.10.2003
Czyta się kilka minut
Według obiegowych opinii sytuacja Kościoła w dobie komunizmu wymusiła na Episkopacie Polski ostrożność w przeprowadzaniu reform i recepcji soborowych dokumentów. A przecież kard. Karol Wojtyła był gorącym zwolennikiem przyswajania ducha Vaticanum II. Wyrazem tego jest książka “U podstaw odnowy" - próba przybliżenia Kościołowi w Polsce, odciętemu żelazną kurtyną od cywilizacji zachodniej, podstaw nauki ostatniego soboru.
W

Wznowienie tej książki jest również zaproszeniem do debaty, na ile pontyfikat Jana Pawła II stanowi kontynuację intuicji i kierunków duszpasterskich z “okresu krakowskiego".

Spokój w czasach niespokojnych

“U podstaw odnowy" została opublikowana w roku otwarcia siedmioletniego Synodu Pastoralnego Archidiecezji Krakowskiej. Źródłem i światłem dla pracy synodalnej były właśnie teksty dokumentów Soboru Watykańskiego II, a swoistym komentarzem do nich i jednocześnie pomocą dydaktyczną dla grup synodalnych była właśnie książka kardynała.

Autor “U podstaw odnowy" nie interesuje się “posoborowym nowinkarstwem", które spowodowało w Kościele liczne wstrząsy. Jakby na przekór prorokom klęski, alarmującym o postępującym kryzysie wiary i stopniowym słabnięciu religijności, postrzega Sobór jako wydarzenie postulujące “...

13671

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]