Reklama

Piękna twarz

Piękna twarz

20.01.2009
Czyta się kilka minut
Zmarły dziesięć lat temu Jerzy Turowicz miał w Kościele szczególne powołanie: był "znakiem sprzeciwu", kimś, kto wzywał całą wspólnotę kościelną (i samego siebie jako jej uczestnika) do radykalnej przemiany.
Jerzy Turowicz, wieloletni Redaktor Naczelny "Tygodnika Powszechnego"/ fot. Adam Bujak, Archiwum Jerzego Turowicza
"

"Kościół był, oczywiście, tym samym Kościołem przed Soborem i po Soborze, ale rozumienie jego misji w świecie, jego stosunku do świata zmieniło się dość radykalnie..."

Jerzy Turowicz, fragment "Rozmów na koniec wieku" z Katarzyną Janowską i Piotrem Mucharskim, 1997

Jego myślenie o Kościele kształtowało się w dwóch wyraźnych etapach. W fazie pierwszej poglądy Redaktora formowały się głównie pod wpływem przedsoborowego katechizmu oraz opublikowanej w 1943 r.

encykliki Piusa XII "Mystici Corporis". Rdzeniem tego myślenia było zatem Credo ("Wierzę w jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół", i charakterystyczna dla katolicyzmu więź z papieżem) oraz przekonanie o bosko-ludzkim charakterze Kościoła. Jest on mistycznym ciałem Chrystusa i - jako depozytariusz Objawienia - stanowi drogę do zbawienia, którą powinien podążać...

17827

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]