Reklama

Ładowanie...

Supernowe zdjęcia z kosmosu

03.06.2008
Czyta się kilka minut
Astronomowie po raz pierwszy zaobserwowali moment eksplozji supernowej - czyli masywnej gwiazdy. Na co dzień naukowcy nie potrafią przewidzieć ani gdzie, ani kiedy nastąpi wybuch. Do tej pory można było więc zarejestrować efekty takiego zdarzenia dopiero po kilku dniach. Astronomowie z amerykańskiego Uniwersytetu Princeton piszą jednak w tygodniku "Nature", że udało im się zaobserwować sam moment wybuchu, choć - jak przyznają - przez przypadek. Gdy badali zupełnie inne zjawiska w gwiazdozbiorze Rysia, nagle zauważyli potężny rozbłysk. Wybuch udało się zarejestrować. Eksplozja supernowej to jedno z najbardziej spektakularnych zjawisk w kosmosie. Wybuch ma moc równą detonacji bilionów bomb atomowych jednocześnie. Zjawisko następuje, gdy duża gwiazda zapada się pod wpływem własnej grawitacji i w ułamku sekundy eksploduje, wysyłając w przestrzeń duże ilości materii i promieniowania.
0

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]