Reklama

Supernowe zdjęcia z kosmosu

Supernowe zdjęcia z kosmosu

03.06.2008
Czyta się kilka minut
Astronomowie po raz pierwszy zaobserwowali moment eksplozji supernowej - czyli masywnej gwiazdy. Na co dzień naukowcy nie potrafią przewidzieć ani gdzie, ani kiedy nastąpi wybuch. Do tej pory można było więc zarejestrować efekty takiego zdarzenia dopiero po kilku dniach. Astronomowie z amerykańskiego Uniwersytetu Princeton piszą jednak w tygodniku "Nature", że udało im się zaobserwować sam moment wybuchu, choć - jak przyznają - przez przypadek. Gdy badali zupełnie inne zjawiska w gwiazdozbiorze Rysia, nagle zauważyli potężny rozbłysk. Wybuch udało się zarejestrować. Eksplozja supernowej to jedno z najbardziej spektakularnych zjawisk w kosmosie. Wybuch ma moc równą detonacji bilionów bomb atomowych jednocześnie. Zjawisko następuje, gdy duża gwiazda zapada się pod wpływem własnej grawitacji i w ułamku sekundy eksploduje, wysyłając w przestrzeń duże ilości materii i promieniowania.
0

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]