Reklama

Supernowe zdjęcia z kosmosu

Supernowe zdjęcia z kosmosu

03.06.2008
Czyta się kilka minut
Astronomowie po raz pierwszy zaobserwowali moment eksplozji supernowej - czyli masywnej gwiazdy. Na co dzień naukowcy nie potrafią przewidzieć ani gdzie, ani kiedy nastąpi wybuch. Do tej pory można było więc zarejestrować efekty takiego zdarzenia dopiero po kilku dniach. Astronomowie z amerykańskiego Uniwersytetu Princeton piszą jednak w tygodniku "Nature", że udało im się zaobserwować sam moment wybuchu, choć - jak przyznają - przez przypadek. Gdy badali zupełnie inne zjawiska w gwiazdozbiorze Rysia, nagle zauważyli potężny rozbłysk. Wybuch udało się zarejestrować. Eksplozja supernowej to jedno z najbardziej spektakularnych zjawisk w kosmosie. Wybuch ma moc równą detonacji bilionów bomb atomowych jednocześnie. Zjawisko następuje, gdy duża gwiazda zapada się pod wpływem własnej grawitacji i w ułamku sekundy eksploduje, wysyłając w przestrzeń duże ilości materii i promieniowania.
0

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]