Reklama

Ładowanie...

Stwory z Wyspy Wężowej

20.02.2023
Czyta się kilka minut
W mitologii naszych wschodnich sąsiadów odgrywały rolę opiekunów rodzin. Łatwo je spotkać w całej Europie, mogą być sojusznikami człowieka w walce ze szkodnikami. Co warto wiedzieć o zaskrońcach?
PIOTR KAMIONKA/REPORTER
D

Dla starożytnych była to Wyspa Achillesa lub Bohaterów, bo miał na niej się znajdować grób herosa z wojny trojańskiej. Na dawnych mapach pojawia się też jako Biała (Leuke). Nie jest specjalnie lubiana przez faunę – większość stworzeń ją omija, choć w okolicy występuje kilkadziesiąt gatunków ryb i krabów, którymi można by się najeść.

Jeszcze rok temu o tym skrawku ukraińskiej ziemi na Morzu Czarnym wiedziało niewielu. Dopiero po rosyjskiej inwazji Wyspa Wężowa trafiła na usta wszystkich.

Plama za uszami

Autorem bodaj najwcześniejszych relacji o obecności w tym miejscu gadów, od których wyspa wzięła swą dzisiejszą nazwę, był aleksandryjczyk Dionizjos Periegeta. W II w. pisał on, że ziemię tę nazywa się Leuke, „ponieważ węże są tam białe”. Jeszcze w połowie XX w. mieszkały na niej zaskrońce (Natrix natrix), ale jeśli dziś natknęlibyśmy się na jakiegoś,...

12722

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]