Reklama

Struktura sensu

Struktura sensu

11.12.2007
Czyta się kilka minut
Również krewna Twoja, Elżbieta, poczęła w swej starości syna i jest już w szóstym miesiącu ta, która uchodzi za niepłodną.Łk 1, 36.
T

Trudno byłoby wskazać jakąś inną sytuację, w której sam anioł wypowiada się na temat zaawansowania ciąży. Tradycja liturgiczna potraktowała tę wypowiedź z należytą powagą, gdyż uroczystość narodzin św. Jana Chrzciciela przypada trzy miesiące po Zwiastowaniu. Półroczny przedział czasowy oddziela dwa wielkie wydarzenia: narodzin Jana Chrzciciela i narodzin Chrystusa. W istotny sposób porządkują one cały nasz kalendarz, tworząc i zarazem dopełniając symetrię odchodzącego i nowego świata.

Niczym muzyczne wprowadzenie do chrześcijańskiej struktury czasu rozbrzmiewają dwa kantyki. Pierwszy z nich, Benedictus, wykonuje sędziwy Zachariasz. Drugi - Magnificat - zostaje wykonany dziecięcym jeszcze głosem kilkunastoletniej Miriam. Dwa światy łączą się w jednej Bożej rzeczywistości, tworząc nową strukturę Sensu, w której Wszechmocny czyni rzeczy wielkie (por. Łk 1, 49...

1404

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]