Reklama

Ładowanie...

Struktura sensu

11.12.2007
Czyta się kilka minut
Również krewna Twoja, Elżbieta, poczęła w swej starości syna i jest już w szóstym miesiącu ta, która uchodzi za niepłodną.Łk 1, 36.
T

Trudno byłoby wskazać jakąś inną sytuację, w której sam anioł wypowiada się na temat zaawansowania ciąży. Tradycja liturgiczna potraktowała tę wypowiedź z należytą powagą, gdyż uroczystość narodzin św. Jana Chrzciciela przypada trzy miesiące po Zwiastowaniu. Półroczny przedział czasowy oddziela dwa wielkie wydarzenia: narodzin Jana Chrzciciela i narodzin Chrystusa. W istotny sposób porządkują one cały nasz kalendarz, tworząc i zarazem dopełniając symetrię odchodzącego i nowego świata.

Niczym muzyczne wprowadzenie do chrześcijańskiej struktury czasu rozbrzmiewają dwa kantyki. Pierwszy z nich, Benedictus, wykonuje sędziwy Zachariasz. Drugi - Magnificat - zostaje wykonany dziecięcym jeszcze głosem kilkunastoletniej Miriam. Dwa światy łączą się w jednej Bożej rzeczywistości, tworząc nową strukturę Sensu, w której Wszechmocny czyni rzeczy wielkie (por. Łk 1, 49...

1404

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]