Reklama

Ładowanie...

Straszne

19.05.2006
Czyta się kilka minut
Straszny był ten targ. Rzadko w czasie tworzenia koalicji używa się języka niepozostawiającego żadnych złudzeń. Dominowało w nim słowo "brać": "ja biorę", "my bierzemy", "jeśli oni wezmą dwa ministerstwa, my bierzemy trzy", "nie będę brał żadnych śmieci"... Straszny był finał. Myślę, że do samego końca, wbrew logice wydarzeń, mało kto wierzył, że to się jednak stanie. Że świadomie zostaną otwarte drzwi i wejdą przez nie na najwyższe stanowiska w państwie ludzie, których poglądy, metody i działania obserwujemy przecież od kilkunastu lat. Że ktoś weźmie za to odpowiedzialność.
S

Strasznie jest, kiedy w ciągu dnia, w toku różnych zajęć i spraw - nagle się to przypomni. Nieprzyjemne wzdrygnięcia, wstyd, obrzydliwy niesmak w ustach.

Pierwszy raz

Wszystko - nie wyłączając sposobów rządzenia państwem - ma swój pierwszy raz. Pierwszy raz zostało kiedyś użyte liberum veto, zawiązał się rokosz, jakiś magnat wziął od obcego państwa pieniądze za przeforsowanie korzystnej uchwały, oddziały obcego wojska weszły w granice Rzeczypospolitej i nie napotkały oporu. Towarzyszył temu mały szok, zdumienie, okrzyki oburzenia kilku patriotów, parę płomiennych pamfletów czy broszur. Potem szybko przyzwyczajono się: wyłom został zrobiony, uznawano rzecz za niemającą większego znaczenia i psucie państwa szło niepowstrzymanie dalej.

Taki właśnie "pierwszy raz" przydarzył nam się w ostatnim tygodniu kwietnia....

2218

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]