Reklama

Stopnie zagrożenia

Stopnie zagrożenia

07.04.2014
Czyta się kilka minut
Ukraina: Monachium z 1938 r. czy zimna wojna? Mamy nowy etap sporu o bezpieczeństwo Europy i świata, wartość solidarności NATO i siłę Unii Europejskiej.
Władimir Putin na Kremlu Fot. Greenfield / SIPA / EAST NEWS
W

W tle, jak zawsze, te same pytania i spory: czy świat demokratyczny jest gotowy do poświęceń w imię obrony własnych zasad i wartości? Ile znaczą słowa, gdy prawdziwy wymiar kryzysu rozgrywa się poza salonami dyplomatycznymi? Czy historia się powtarza?
Najprościej byłoby zawrzeć odpowiedź w jednym zdaniu: nigdy nie będzie ani tak dobrze, jak chcielibyśmy, ani tak źle, jak się obawiamy. Zanim więc zaczniemy szkicować ostateczne konkluzje, warto przyjrzeć się problemom, które kryzys ukraiński ­obnażył.
Brutalny spór
Pierwsza refleksja dotyczy rzeczy, o których wiedzieliśmy, ale dopiero ujrzenie ich w świetle rosyjskiej agresji wzbudziło frustrację, niepewność i lęk: w sytuacji konfliktu polityka międzynarodowa nie jest miejscem dialogu i wspólnego szukania rozwiązań, lecz brutalnego sporu, gdzie silniejszy próbuje przechytrzyć słabszego. Rosja jest...

6673

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]