Sto lat kosmologii
Sto lat kosmologii

Einstein uzyskał swój opis, stosując do wszechświata równania ogólnej teorii względności (OTW), które opublikował zaledwie rok wcześniej. Niedługo potem pojawiły się ważne prace kosmologiczne innych uczonych. W myśleniu o wszechświecie dokonał się fundamentalny przełom.
Bezsilność Newtona
Wczesna historia prób ścisłego opisania wszechświata sięga Izaaka Newtona. Geniusz wszech czasów odkrył cztery prawa fundamentalne, zawierające tylko dwa „wzory”, które zastosowane do tysięcy najrozmaitszych zjawisk – tak tu na Ziemi, jak w świecie planet i satelitów – pozwalają w pełni wyjaśnić („z góry” obliczyć) przebieg tych zjawisk.
A jednak pod koniec życia Newton napisał (podaję w skrócie): „z jednym wszakże nie potrafiłem sobie nigdy poradzić – z opisem wszechświata jako całości. Te same prawa fundamentalne, które tak wspaniale wyjaśniły tysiące zjawisk, po...
Dodaj komentarz
Chcesz czytać więcej?
Wykup dostęp »
Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie!
Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.
Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!
Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »
Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.
Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Miałem kiedyś życiowy epizod pracy nad pewnym projektem