Reklama

Sto lat (bez)względności

07.12.2015
Czyta się kilka minut
Zasłużona sława ogólnej teorii względności trwa nieprzerwanie. Ale jak tę teorię rozumieć? Czy stwierdza ona, że „wszystko jest względne”?
Fot. Science Source / GETTY IMAGES
A

Albert Einstein dał świetny skrót istoty ogólnej teorii względności (OTW) – ogłoszonej równo sto lat temu – w trzech zaledwie słowach: „Masy zakrzywiają czasoprzestrzeń”. Zwrot ten nie jest szerzej znany i aby stał się zrozumiały, wymaga objaśnień (a nie taki diabeł straszny, jak go malują). W świadomości zbiorowej funkcjonują za to trzy inne słowa, o ileż prostsze i bardziej swojskie: „Wszystko jest względne”. Spotyka się je po wielekroć w rozmowach, a nawet w artykułach. Tak rozumiany dorobek OTW staje się też niekiedy pieczątką „naukowości” dla relatywizmu totalnego – poznawczego i etycznego.

A przecież takie rozumienie OTW jest niezgodne z drogą rozwojową i sensem tej teorii. Rozpoznała ona bowiem, że chociaż niektóre ważne pojęcia niespodziewanie okazały się względne, to pojęcia inne, jeszcze ważniejsze, oraz prawa naczelne, są bezwzględne – w każdych warunkach te same,...

15493

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]