Sto lat (bez)względności
Sto lat (bez)względności

Albert Einstein dał świetny skrót istoty ogólnej teorii względności (OTW) – ogłoszonej równo sto lat temu – w trzech zaledwie słowach: „Masy zakrzywiają czasoprzestrzeń”. Zwrot ten nie jest szerzej znany i aby stał się zrozumiały, wymaga objaśnień (a nie taki diabeł straszny, jak go malują). W świadomości zbiorowej funkcjonują za to trzy inne słowa, o ileż prostsze i bardziej swojskie: „Wszystko jest względne”. Spotyka się je po wielekroć w rozmowach, a nawet w artykułach. Tak rozumiany dorobek OTW staje się też niekiedy pieczątką „naukowości” dla relatywizmu totalnego – poznawczego i etycznego.
A przecież takie rozumienie OTW jest niezgodne z drogą rozwojową i sensem tej teorii. Rozpoznała ona bowiem, że chociaż niektóre ważne pojęcia niespodziewanie okazały się względne, to pojęcia inne, jeszcze ważniejsze, oraz prawa naczelne, są bezwzględne – w każdych warunkach te same,...
Dodaj komentarz
Chcesz czytać więcej?
Wykup dostęp »
Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie!
Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.
Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!
Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »
Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.
Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
אלברט איינשטיין
Polski akcent.
super zakończenie