Reklama

Sto lat (bez)względności

Sto lat (bez)względności

07.12.2015
Czyta się kilka minut
Zasłużona sława ogólnej teorii względności trwa nieprzerwanie. Ale jak tę teorię rozumieć? Czy stwierdza ona, że „wszystko jest względne”?
Fot. Science Source / GETTY IMAGES
A

Albert Einstein dał świetny skrót istoty ogólnej teorii względności (OTW) – ogłoszonej równo sto lat temu – w trzech zaledwie słowach: „Masy zakrzywiają czasoprzestrzeń”. Zwrot ten nie jest szerzej znany i aby stał się zrozumiały, wymaga objaśnień (a nie taki diabeł straszny, jak go malują). W świadomości zbiorowej funkcjonują za to trzy inne słowa, o ileż prostsze i bardziej swojskie: „Wszystko jest względne”. Spotyka się je po wielekroć w rozmowach, a nawet w artykułach. Tak rozumiany dorobek OTW staje się też niekiedy pieczątką „naukowości” dla relatywizmu totalnego – poznawczego i etycznego.

A przecież takie rozumienie OTW jest niezgodne z drogą rozwojową i sensem tej teorii. Rozpoznała ona bowiem, że chociaż niektóre ważne pojęcia niespodziewanie okazały się względne, to pojęcia inne, jeszcze ważniejsze, oraz prawa naczelne, są bezwzględne – w każdych warunkach te same,...

15493

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Albert Einstein (אלברט איינשטיין) był nie tylko genialnym fizykiem pochodzenia żydowskiego, ale wcześniej niż inni zrozumiał, iż: ”Moim zdaniem nie ma innej szansy dla ocalenia cywilizacji, a nawet ludzkości niż stworzenie RZĄDU ŚWIATOWEGO i systemu bezpieczeństwa opartego na prawie. Jak długo istnieją suwerenne państwa z ich odrębnymi zbrojeniami i tajemnicami wojskowymi to wybuchu kolejnej wojny światowej nie da się uniknąć” ( In my opinion there is no other salvation for civilization and even for the human race than the creation of a world government with security on the basis of law. As long as there are sovereign states with their separate armaments and armament secrets, new world wars cannot be avoided.) Albert Einstein. The New York Times. September, 15 1945. <Natin>

O ile mnie pamięć nie myli, Hugo Steinhaus napisał w swoich wspomnieniach, że któregoś dnia Minkowski polecił mu sprawdzić matematyczną poprawność pracy naukowej pewnego młodego fizyka, Einsteina :) W tym czasie Steinhaus studiował na Uniwersytecie w Getyndze i przygotowywał doktorat. Promotorem był Dawid Hilbert (sic!) a jednym z profesorów Herman Minkowski, twórca czasoprzestrzeni.

Cały artykuł jest bardzo ciekawy, ale najbardziej zaskoczyło mnie zakończenie w którym przytoczono fragment "Moje Credo" Einsteina.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]