Reklama

Stary problem

Stary problem

13.04.2015
Czyta się kilka minut
Gdyby stworzyć polski ranking palących problemów, o których trąbi się od lat, ale nic z tego nie wynika, ten byłby z pewnością na czele stawki.

„W Polsce nie ma systemu opieki medycznej nad pacjentami w podeszłym wieku” – zaalarmowała NIK. Wiedza medyczna nie zostawia złudzeń: pacjent-senior – mający zwykle kilka schorzeń naraz – znacznie lepiej funkcjonuje pod opieką geriatry. Co z tego, skoro w Polsce jest on częściej leczony na oddziale chorób wewnętrznych niż geriatrycznym, mimo że na tym pierwszym otrzymuje opiekę droższą i mniej skuteczną (na internistycznych oddziałach umiera 11 proc. hospitalizowanych pacjentów w wieku 75–89 lat; na geriatrii – 6).
Co jest nie tak? Główne bariery to niekompetencja części lekarzy rodzinnych (nie dają skierowań do geriatrów) i wadliwa metoda rozliczania świadczeń przez NFZ (za leczenie geriatryczne płaci nieproporcjonalnie mało), a nade wszystko: dramatyczny niedobór specjalistów i szpitalnych oddziałów geriatrycznych. Dopóki to się nie zmieni, hasło o „wychodzeniu naprzeciw wyzwaniom demograficznym” pozostanie sloganem.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]