Reklama

Nowi starzy, stara myśl

Nowi starzy, stara myśl

20.02.2012
Czyta się kilka minut
Prof. Piotr Błędowski, gerontolog: Jeśli nie stworzymy spójnego systemu polityki wobec starzenia się i starości, za 20 lat znajdziemy się pod ścianą.
Z cyklu: "Portrety emerytów" - Maria Mleczko, na emeryturze od pieciu lat. Była lekkoatletka i pracownik naukowy AWF w Krakowie. Prowadzi gimnastykę dla seniorek, katolicką poradnię rodzinną, uczy sie angielskiego, pływa, dużo czyta i robi na drutach. fot. Tomasz Wiech
P

PRZEMYSŁAW WILCZYŃSKI: „Ludzie starzy”, „starsi”, „w podeszłym wieku”, „seniorzy” – które określenie Pan Profesor wybiera?

PIOTR BŁĘDOWSKI: W tytule mojej pracy habilitacyjnej są „ludzie starzy”. Tak też się mówi o tej grupie w dyskursie naukowym. Ale kiedy wykładam na Uniwersytecie Trzeciego Wieku, unikam tego wyrażenia, bo ktoś mógłby się poczuć dotknięty.

Czy to nie dowód, że starość obieramy jako stygmat?

Na pewno się jej boimy. I to nie tylko dlatego, że może przynieść nieprzyjemne rzeczy, takie jak choroba czy słabość, ale również dlatego, że niewiele o niej wiemy.

W dodatku starością się u nas ostatnio straszy. Przy okazji debaty na temat wieku emerytalnego ciągle słyszymy o czekającej nas „demograficznej katastrofie”.

Ja słyszałem nawet o „demograficznym tsunami”. A przecież katastrofa i...

15583

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]