Reklama

Stać się artystą. Na chwilę.

Stać się artystą. Na chwilę.

17.05.2011
Czyta się kilka minut
Krakowski "Miesiąc Fotografii" zmienia swą formułę. W tym roku wybrano jeden temat przewodni, czyli "Alias". Impreza jest mniej spektakularna, za to bardziej zwarta i przemyślana.
Kopia pracy Salvadora Dali "Portrait of My Dead Brother" prezentowana w Bunkrze Sztuki w ramach projektu "Alias: przegląd" / materiał organizatora Miesiąca Fotografii w Krakowie
N

Nigdy nie rozstajemy się ze sobą" - ten fragment z Fernanda Pessoi stał się punktem wyjścia do całej serii wystaw. Czuwających nad całością festiwalu brytyjskich kuratorów, Adama Broomberga i Olivera Chanarina, interesowało wyjście poza ograniczenie opisane przez twórcę "Księgi niepokoju", postawienie pytania: czy i jak można porzucić siebie, przyjąć inną postać. Niezwykły portugalski pisarz to nieprzypadkowy patron festiwalu. Stworzył przecież całą grupę heteronimów: Alberto Caeiro, Ricardo Reis, Álvaro de Campos, Bernardo Soares... - każdy z nich miał własną biografię, poglądy polityczne i estetyczne. Pessoa kreował ich, jakby w poczuciu, że jedna osoba to zbyt mało, by zmieścić w niej tak wiele odrębnych postaw.

Porzucanie siebie

Do serii wystaw pod hasłem "Alias" Broomberg i Chanarin zaprosili 23 pisarzy, którzy...

10271

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]