Reklama

Stać się artystą. Na chwilę.

17.05.2011
Czyta się kilka minut
Krakowski "Miesiąc Fotografii" zmienia swą formułę. W tym roku wybrano jeden temat przewodni, czyli "Alias". Impreza jest mniej spektakularna, za to bardziej zwarta i przemyślana.
Kopia pracy Salvadora Dali "Portrait of My Dead Brother" prezentowana w Bunkrze Sztuki w ramach projektu "Alias: przegląd" / materiał organizatora Miesiąca Fotografii w Krakowie
N

Nigdy nie rozstajemy się ze sobą" - ten fragment z Fernanda Pessoi stał się punktem wyjścia do całej serii wystaw. Czuwających nad całością festiwalu brytyjskich kuratorów, Adama Broomberga i Olivera Chanarina, interesowało wyjście poza ograniczenie opisane przez twórcę "Księgi niepokoju", postawienie pytania: czy i jak można porzucić siebie, przyjąć inną postać. Niezwykły portugalski pisarz to nieprzypadkowy patron festiwalu. Stworzył przecież całą grupę heteronimów: Alberto Caeiro, Ricardo Reis, Álvaro de Campos, Bernardo Soares... - każdy z nich miał własną biografię, poglądy polityczne i estetyczne. Pessoa kreował ich, jakby w poczuciu, że jedna osoba to zbyt mało, by zmieścić w niej tak wiele odrębnych postaw.

Porzucanie siebie

Do serii wystaw pod hasłem "Alias" Broomberg i Chanarin zaprosili 23 pisarzy, którzy...

10271

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]