Reklama

Średniowiecze

Średniowiecze

14.08.2005
Czyta się kilka minut
Zaczęło się wszystko od powieści Ivanhoe Waltera Scotta, ściślej zaś - od lasu między Sheffield a miłym miasteczkiem Doncaster i rozmowy świniarka Gurta z błaznem Wambą. Był rok 1936, przyszły wielki mediewista francuski miał lat dwanaście i czytając romantyczną powieść napisaną w początku zeszłego wieku właśnie odkrył dla siebie średniowiecze... Książka, która powstała z rozmów Le Goffa z Jeanem-Maurice'em de Montremy, nagrywanych pomiędzy lutym a lipcem 2002, opowiada o tym, co stało się później.
T

To właściwie wielki monolog, z rzadka przerywany wtrąceniami Montremy’ego, który wprowadza nowy temat albo dopytuje się o jakiś szczegół; wedle słów samego Le Goffa - “opowieść o drodze naukowca, który stopniowo budował przedmiot swoich badań". Le Goff mówi o znaczeniu środowiska czasopisma “Annales" i tworzonej przez nie “Nowej historii", o odkryciu wartości ignorowanych dotąd źródeł i skierowaniu uwagi na przemiany mentalności. Przede wszystkim zaś skupia się na ewolucji (czy rewolucji), jaka dokonała się w postrzeganiu średniowiecza. Opowiada o przezwyciężaniu skutków dychotomicznego podziału, narzuconego w XIX wieku przez Jacoba Burckhardta: podziału na dwie epoki, czasy ciemności i Renesans przez wielkie “R". “Sukces Burckhardta uważam za katastrofę" - stwierdza Le Goff dobitnie, tłumacząc, że dramatycznie wypaczył on wizję średniowiecza. Odtąd “nowożytność stała się...

3558

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]