Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Sprytny wojak Szwejk

Sprytny wojak Szwejk

08.01.2018
Czyta się kilka minut
Przez pięć ostatnich lat szokował i prowokował. Jego kadencja dobiega końca, ale prezydent Czech Miloš Zeman nie wybiera się na emeryturę. Przeciwnie: możliwe, że pozostanie na Hradzie.
Prezydent Zeman rozpoczyna walkę o reelekcję, Praga, 6 listopada 2017 r. MARTIN DIVISEK / PAP
M

Miloš Zeman był, jak zawsze, bezpośredni. W swoim dorocznym, wygłaszanym w święta Bożego Narodzenia przemówieniu, dowodził, że Republika Czeska jest krajem bezpieczniejszym niż Szwajcaria, z niskim bezrobociem, a Czesi powinni być dumnym z siebie narodem, ceniącym własne osiągnięcia. Natomiast Unia Europejska – tu padło kilka pouczeń – powinna lepiej chronić swe granice, zaś NATO powinno bardziej angażować się w walkę z islamskim terroryzmem.

Mówca wspomniał też o wyborach, ale tych parlamentarnych, zapowiadając, że na pewno nie rozpisze przedterminowego głosowania (dla lepszego efektu wygrażając pięścią).

Czesi wybrali parlament niedawno, jesienią 2017 r., ale zwycięzca Andrej Babiš i jego partia ANO nie mają większości w Izbie Poselskiej ani perspektyw na stabilną koalicję. Mają za to wsparcie prezydenta. Rzecz w tym, że czas Zemana może być ograniczony: już wkrótce,...

7131

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]