Reklama

Ładowanie...

Spowiedź po polsku

Spowiedź po polsku

17.05.2011
Czyta się kilka minut
Losy rodziny pani Cecylii to lekcja dwudziestowiecznej historii. Wujek Teodor walczył w powstaniu śląskim, Jan w AK, Franciszek najprawdopodobniej z wojskiem Piłsudskiego, a brat Józef został odznaczony za medyczną pomoc w kopalni "Wujek".
N

Najwięcej pani Cecylia mówi jednak o babci, Franciszce Gabor, która walcząc o zachowanie języka polskiego na Śląsku, dała przykład polityczno-społecznego zaangażowania. Babcia mieszkała w Poborszowie, gdzie nazywano ją nawet "Polską Królową". Na jej podwórku odbywały się propolskie wiece, na które przyjeżdżali Korfanty i Mielżyński. Przez swoją walkę o nauczanie religii po polsku musiała potem uciekać przed Niemcami. Ścigano ją listem gończym, a za znalezienie oferowano dwa tysiące marek.

- Mama opowiadała mi nie tyle o powstaniach, ile o sytuacji, która do nich doprowadziła - mówi pani Cecylia, zaznajomiona z opowieściami o nachalnej niemieckiej agitacji. Wnuczka pani Franciszki podkreśla rolę religii. - Inteligentów nie było tu za wielu, większość stanowili księża. I choć szczególnie na wsi zawsze kultywowano polskość, to właśnie księża obudzili narodową świadomość i sprawili, że naród powstał. Mama całe życie mówiła i pisała po niemiecku, ale spowiadała się po polsku.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]