Reklama

Cud nad Odrą

Cud nad Odrą

10.06.2017
Czyta się kilka minut
Ryszard Kaczmarek, historyk: Młodzi ludzie najczęściej zwracają się do Muzeum Powstań Śląskich z prośbą o dokumentację na temat osób z ich rodzin. Chcą wiedzieć, co wtedy robił dziadek czy pradziadek.
Powstańcza kuchnia polowa w rejonie Góry św. Anny, 1921 r. Fot. Muzeum Powstań Śląskich
P

PATRYCJA BUKALSKA: Prawie 100 lat temu wybuchło III powstanie śląskie. Wojciech Korfanty mówił o nim, nawiązując do Cudu nad Wisłą z 1920 r., że był to „Cud nad Odrą”. Czy istotnie powstanie z 1921 r. było zwycięskie?

RYSZARD KACZMAREK: Ocena polskich powstań jest w ogóle trudna, bo można na nie patrzeć w kilku aspektach: wojskowym, politycznym, a także kulturowym czy tożsamościowym. Choć więc nasze XIX-wieczne powstania zwykle oceniane są jako przegrane, bo powstańcy przegrywali na polach bitew, to np. prof. Stefan Kieniewicz już wiele lat temu przekonująco udowadniał, że ówczesne powstania, nawet jeśli zakończone militarnymi klęskami, zapewniły przetrwanie idei narodowej. Miały więc skutek, koniec końców, pozytywny. Natomiast w przypadku II i III powstania śląskiego możemy mówić o częściowym sukcesie wojskowym.

Jak z tej...

19600

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]