Reklama

Sposób widzenia

Sposób widzenia

20.01.2014
Czyta się kilka minut
W ramach mszalnej Liturgii Słowa odczytujemy ostatnio początkowe rozdziały Ewangelii według świętego Marka.
N

Niedawno słuchaliśmy fragmentu opowiadającego o pierwszych publicznych wystąpieniach Jezusa: „Gdy Jan został uwięziony, Jezus przyszedł do Galilei i głosił Ewangelię Bożą. Mówił: »Czas się wypełnił i bliskie jest królestwo Boże! Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię!«” (Mk 1, 14n).
Jezus ogłasza czas, który jest pełny. Pełny czego? Czym wypełniony?
Św. Antoni z Padwy odpowiada w jednym ze swoich kazań: czas pełny Boga! Wypełniony obecnością Boga. Bez Boga bowiem czas jest pusty! Nic w nim nie ma! Natomiast wypełniony Bogiem czas nabiera treści, sensu. Staje się obszarem panowania Boga – Jego Królestwem.
O jaki czas chodzi? Odpowiedź brzmi: chodzi o ten moment, w którym żyjemy. Który się właśnie dzieje. W greckim tekście Ewangelii pada w tym miejscu słowo kairos – chwila, moment, „punkt” w czasie. W świątyniach poświęconych czasowi, tzn. Chronosowi, Grecy...

2289

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]