Reklama

Spór wokół Miłosiernego

Spór wokół Miłosiernego

04.04.2004
Czyta się kilka minut
Obraz Jezusa Miłosiernego namalowano w 1934 r. według wskazówek s. Faustyny. W latach komunizmu był ukrywany i dopiero w 1986 r. umieszczono go w bocznym ołtarzu kościoła Św. Ducha. Kościół ten prowadzi duszpasterstwo w języku polskim, a wizerunek Miłosiernego nazywany jest czasem - w związku z kolorem wychodzących z serca Jezusa promieni - “Jezusem z polską flagą", co dla litewskiego ucha nie brzmi najlepiej.
B

By kultowi nadać charakter bardziej uniwersalny, a przynajmniej przybliżyć go katolikom litewskim, pojawiła się idea stworzenia sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Wilnie i przeniesienia tam obrazu. Na polecenie kard. Audrysa Bačkisa odrestaurowano na ten cel nieczynny dotychczas kościółek Św. Trójcy. Nie ma przed nim placu kościelnego, stąd problem pomieszczenia licznych pielgrzymów, głównie z Polski.

Polacy na Litwie odczuli decyzję kardynała jako krzywdę. Przeciw przeniesieniu obrazu zaprotestowało 25 polskich organizacji. W kościele zorganizowano czuwanie, by bronić obrazu. Kiedy 22 marca przybył tam lubiany przez Polaków pomocniczy biskup Wilna Jozuas Tunaitis wybuchła awantura (z okrzykami “zdrajcy" i “bolszewicy"). Wreszcie podczas spotkania rady parafialnej z kard. Bačkisem ustalono, że spór rozstrzygnie Watykan. Polacy podkreślają, że godzą się na...

1424

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]