Ładowanie...
Spór wokół Miłosiernego
By kultowi nadać charakter bardziej uniwersalny, a przynajmniej przybliżyć go katolikom litewskim, pojawiła się idea stworzenia sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Wilnie i przeniesienia tam obrazu. Na polecenie kard. Audrysa Bačkisa odrestaurowano na ten cel nieczynny dotychczas kościółek Św. Trójcy. Nie ma przed nim placu kościelnego, stąd problem pomieszczenia licznych pielgrzymów, głównie z Polski.
Polacy na Litwie odczuli decyzję kardynała jako krzywdę. Przeciw przeniesieniu obrazu zaprotestowało 25 polskich organizacji. W kościele zorganizowano czuwanie, by bronić obrazu. Kiedy 22 marca przybył tam lubiany przez Polaków pomocniczy biskup Wilna Jozuas Tunaitis wybuchła awantura (z okrzykami “zdrajcy" i “bolszewicy"). Wreszcie podczas spotkania rady parafialnej z kard. Bačkisem ustalono, że spór rozstrzygnie Watykan. Polacy podkreślają, że godzą się na...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Kup książkę
Podobne teksty
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]