Reklama

Ładowanie...

Spór wokół Miłosiernego

04.04.2004
Czyta się kilka minut
Obraz Jezusa Miłosiernego namalowano w 1934 r. według wskazówek s. Faustyny. W latach komunizmu był ukrywany i dopiero w 1986 r. umieszczono go w bocznym ołtarzu kościoła Św. Ducha. Kościół ten prowadzi duszpasterstwo w języku polskim, a wizerunek Miłosiernego nazywany jest czasem - w związku z kolorem wychodzących z serca Jezusa promieni - “Jezusem z polską flagą", co dla litewskiego ucha nie brzmi najlepiej.
B

By kultowi nadać charakter bardziej uniwersalny, a przynajmniej przybliżyć go katolikom litewskim, pojawiła się idea stworzenia sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Wilnie i przeniesienia tam obrazu. Na polecenie kard. Audrysa Bačkisa odrestaurowano na ten cel nieczynny dotychczas kościółek Św. Trójcy. Nie ma przed nim placu kościelnego, stąd problem pomieszczenia licznych pielgrzymów, głównie z Polski.

Polacy na Litwie odczuli decyzję kardynała jako krzywdę. Przeciw przeniesieniu obrazu zaprotestowało 25 polskich organizacji. W kościele zorganizowano czuwanie, by bronić obrazu. Kiedy 22 marca przybył tam lubiany przez Polaków pomocniczy biskup Wilna Jozuas Tunaitis wybuchła awantura (z okrzykami “zdrajcy" i “bolszewicy"). Wreszcie podczas spotkania rady parafialnej z kard. Bačkisem ustalono, że spór rozstrzygnie Watykan. Polacy podkreślają, że godzą się na...

1424

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]