Reklama

Spór o rzeczywistość

Spór o rzeczywistość

29.07.2008
Czyta się kilka minut
Ideologia totalitarna i wszystkie jej pochodne zakładają oderwanie języka od rzeczywistości i zlikwidowanie społecznego dyskursu. Kto więc powiada, że rzeczywistość istnieje całkiem niezależnie od języka, on zaś wie, jaka rzeczywistość jest, postępuje niemal dokładnie tak samo.
T

Trudno nie zgodzić się z twierdzeniem, że Polska jest podzielona. Być może nigdy jeszcze nie było tak ostrych linii demarkacyjnych, dzielących nas między sobą. Nie chodzi jednak o podziały polityczne. Linie dotyczą postaw wobec świata, czy też szerzej - ideologii.

Terminu "ideologia" używam w znaczeniu opisowym, nie wartościującym. Rozumiem przez nią zbiór wyobrażeń na temat rzeczywistości. Mieszczą się w tak rozumianej ideologii przeświadczenia na temat tego, jak istnieje świat i czym jest człowiek, jak tworzą się relacje między ludźmi i co to znaczy, że coś ma sens. Tak rozumiana ideologia nie jest czymś, co można by - jak zmistyfikowaną świadomość - odrzucić, albowiem równałoby się to negacji czyjegoś światopoglądu, czyli miejsca, z którego na świat się patrzy.

Każdy z nas przypatruje się światu z innego kąta, tyle tylko że niektóre...

19816

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]