Reklama

Ładowanie...

Spaghetti z Jezusem

18.07.2016
Czyta się kilka minut
Widząc modlącego się Jezusa apostołowie poprosili Go: „Panie, naucz nas modlić się, jak Jan nauczył swoich uczniów”.
O. Wacław Oszajca
O

On zaś spełnił prośbę, ale po swojemu. Od tamtego czasu wszystkie pokolenia chrześcijan powtarzają wciąż tę modlitewną formułę. Czasami zapominając o innych radach Jezusa co do modlitwy: żeby podczas niej nie być gadatliwym i nie sądzić, że im dłużej się modlimy, tym skuteczniej coś u Boga wyprosimy lub nawet wymusimy.

Czasami jednak taki gwałt odnosi skutek. Warunek: prosimy Boga o przysługę dla kogoś, a nie dla siebie. Coś takiego przeżył Abraham, gdy wstawiał się za mieszkańcami Sodomy i Gomory. Niestety, upór mieszkańców zniweczył wysiłki patriarchy. Jedynie Lot, choć on też uległ deprawacji, oraz jego najbliższa rodzina usłuchali wysłanników Boga i ocaleli. Z wyjątkiem żony, która nie umiała rozstać się ze swoją przeszłością.

Jezus przestrzega też przed mniemaniem, że sama modlitwa wystarczy, aby być dobrym chrześcijaninem. W Ewangelii Mateusza czytamy: „Nie każdy...

3155

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]