Reklama

Spaghetti z Jezusem

Spaghetti z Jezusem

18.07.2016
Czyta się kilka minut
Widząc modlącego się Jezusa apostołowie poprosili Go: „Panie, naucz nas modlić się, jak Jan nauczył swoich uczniów”.
O. Wacław Oszajca
O

On zaś spełnił prośbę, ale po swojemu. Od tamtego czasu wszystkie pokolenia chrześcijan powtarzają wciąż tę modlitewną formułę. Czasami zapominając o innych radach Jezusa co do modlitwy: żeby podczas niej nie być gadatliwym i nie sądzić, że im dłużej się modlimy, tym skuteczniej coś u Boga wyprosimy lub nawet wymusimy.

Czasami jednak taki gwałt odnosi skutek. Warunek: prosimy Boga o przysługę dla kogoś, a nie dla siebie. Coś takiego przeżył Abraham, gdy wstawiał się za mieszkańcami Sodomy i Gomory. Niestety, upór mieszkańców zniweczył wysiłki patriarchy. Jedynie Lot, choć on też uległ deprawacji, oraz jego najbliższa rodzina usłuchali wysłanników Boga i ocaleli. Z wyjątkiem żony, która nie umiała rozstać się ze swoją przeszłością.

Jezus przestrzega też przed mniemaniem, że sama modlitwa wystarczy, aby być dobrym chrześcijaninem. W Ewangelii Mateusza czytamy: „Nie każdy...

3155

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]