Reklama

Solidarność kontra smoki

Solidarność kontra smoki

23.12.2016
Czyta się kilka minut
Giusi Nicolini, burmistrzyni włoskiej gminy Lampedusa i Linosa, oraz prof. Karol Modzelewski odebrali 17 grudnia 2016 r. w Krakowie honorową nagrodę „Tygodnika Powszechnego” za „zmagania ze złem i uparte budowanie dobra w życiu społecznym”.
Laureaci Medalu: Giusi Nicolini i Karol Modzelewski, Kraków, Małopolski Ogród Sztuki, 17 grudnia 2016 r. Fot. Jacek Taran dla „TP”
N

Nicolini otrzymała Medal m.in. za „walkę ze smokiem obojętności i uprzedzeń; za głos w obronie europejskiej solidarności; za konsekwentnie dawane przez nią świadectwo, że z wyzwaniami przyszłości należy mierzyć się już teraz”. Laudację wygłosił Marcin Żyła, dziennikarz „Tygodnika”, który był na Lampedusie, gdy kryzys uchodźczy dopiero się zaczynał. „Nawet gdyby ta cała nasza Europa wartości, ten cały dobry świat miał się na jakiś czas skurczyć do rozmiarów tej małej Lampedusy – on, ten świat, ciągle będzie istniał – mówił. – On przetrwa. Dzięki takim jak Pani”.
Karol Modzelewski został uhonorowany za wierność swojej postawie. „Nigdy nie szukał wrogów, gotów współdziałać z tymi, którzy służą wspólnocie, i w tym sensie pozostał uosobieniem ducha pierwszej Solidarności” – uzasadniała Kapituła Medalu. Laudację na cześć profesora wygłosił ks. Adam Boniecki. „Zwykle laureata można...

2343

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]