Reklama

Sobota w Shinjuku

Sobota w Shinjuku

20.02.2017
Czyta się kilka minut
Tak. To tu. „Blade Runner” tu i teraz, zawsze i wszędzie. Brakuje jedynie jednego jedynego detalu w postaci latających pojazdów, a imitacja życia byłaby kompletna. Wszystko inne zdaje się realistycznie surrealne. Tokio, dzielnica Shinjuku.

​I niby wszystko oczywiste: czy warto lecieć przez pół świata, żeby po raz kolejny zobaczyć, że Philip K. Dick, T.S. Eliot i Ridley Scott mieli rację, mają rację, i rację mieć będą? Oczywiście oczywista odpowiedź: tak.
Wieżowce z automatami. Podniebne piekło. Przed automatami tysiąckrotni słomiani ludzie, patrzą w nicość, nicość w nich patrzy, przenikliwie, świdrująco. Każdy sam na sam ze sobą trwa, po godzinach, trwa w absolutnie zagłuszającym wszystko, potysiąckrotnym hałasie. Ludzie – pokrowce na duszę.
„Od razu widać, kto z nich w sobie ma gotowe Tak.
Wypowiedziawszy je, coraz wyżej się wspina”.
Shinjuku. Imperium znaków kontratakuje. Mój bliźni-android. Inne twarze bliźnich, inne bliźnich znaki na ich automatach, zasady gry nieprzeniknione, nie do ogarnięcia ich samotność, moje wyobcowanie w tysiącach ich samotności na każdym piętrze podniebnych wież Babel....

1806

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]