Reklama

Śmierć Arafata, szansa Palestyny

Śmierć Arafata, szansa Palestyny

21.11.2004
Czyta się kilka minut
Nikt z nich nie przyznałby tego publicznie, ale u palestyńskich polityków na wieść o śmierci Jasera Arafata żal mógł się mieszać z ulgą. Jego odejście otwiera bowiem nowe możliwości także dla Palestyńczyków. Na pozór umierający Arafat popełnił największy błąd, jaki może zrobić władca absolutny: zostawił lud bez następcy (i majątek, szacowany na 200 mln dolarów; podobno zaopiekowała się nim już żona).
N

Na pozór, bo ten błąd jest szansą Palestyńczyków. W Autonomii powstała (jak w Iraku) sytuacja nowa w świecie arabskim: naród sam musi wyłonić swe władze. W ostatnich latach Arafat jako “Rais" (“Wódz" - jak dwuznacznie go określano) Autonomii - naraz prezydent, szef OWP i lider Fatah (największej partii) - był nie tylko przeszkodą w rokowaniach z Izraelem, ale blokował szansę Palestyńczyków, by kształtowali swe państwo i stawali się społeczeństwem (jego zalążkami są, np., rozpolitykowane media i opinia publiczna). Palestyńczycy to naród młody, powstał w ostatnich 30 latach, i Arafat był dla niego ikoną identyfikacji narodowej w sytuacji, gdy nie mają jasnych granic i okrzepłych instytucji. Najbliższe miesiące - wybory muszą się odbyć w Autonomii w ciągu 60 dni - będą testem, na ile potrafię o sobie decydować. I na ile organizacje terrorystyczne mogą włączyć się w proces...

2298

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]