Reklama

Ładowanie...

Jak Trump poświęcił Palestynę

08.12.2017
Czyta się kilka minut
Mimo próśb i gróźb z całego świata, prezydent USA – jako pierwszy powojenny przywódca tego kraju – uznał Jerozolimę za stolicę Izraela i przeniósł tam amerykańską ambasadę z Tel Awiwu. Dlaczego?
Muzułmańskie protesty w indonezyjskim Banda Aceh po ogłoszeniu przenosin amerykańskiej ambasady z Tel Awiwu do Jerozolimy, 8 grudnia 2017 r. / Fot. Heri Juanda / AP Photo / East News
Muzułmańskie protesty w indonezyjskim Banda Aceh po ogłoszeniu przenosin amerykańskiej ambasady z Tel Awiwu do Jerozolimy, 8 grudnia 2017 r. / Fot. Heri Juanda / AP Photo / East News
W

Wojciech Jagielski: Po co mu to było? Na każdym kroku powtarza, że polityce zagranicznej, jak w biznesie, idzie mu tylko o korzyści. Co zyska Trump i co zyska Ameryka na rozognieniu konfliktu o Jerozolimę, jednego z najstarszych w naszych dziejach?

George Yacoub, arabista z Uniwersytetu Warszawskiego: Wyciągnie z tego korzyści, i to dwojakiego rodzaju. Ważne, może nawet najważniejsze, przynajmniej dla niego, są te w samej Ameryce. Dzięki Jerozolimie odwróci na jakiś czas uwagę od własnych problemów w Waszyngtonie. Jego notowania wciąż słabną. Ostatnie sondaże wykazywały, że popiera go już tylko jedna trzecia Amerykanów.

Poza tym chce pokazać, że jest politykiem słownym i spełnia to, co obiecał. A przed wyborami obiecywał m.in., że przeniesie ambasadę USA do Jerozolimy. Jego decyzja spodoba się amerykańskim Żydom i chrześcijańskiej...

7398

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]